Univerzita dostala švédské knihy

28.03.2013 Právo, (tr) [PDF 210 kB]

Více než 800 švédských knih ze zrušené nemocniční knihovny v Ulleråker v Uppsale obohatí knižní fond Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU).

Dar zahrnuje především originály dětských knih od švédských autorů, pomohl jej zajistit Spolek absolventů a přátel MU ve spolupráci s krajany a švédskou velvyslankyní v Praze Annikou Jaganderovou. Právu to sdělila mluvčí MU Tereza Fojtová.

„Knihy jsme získali díky českým krajanům a především knihovnici Ludmile Dlouhé, která v Uppsale žije od roku 1968. Ta nám celý ten krásný dar zprostředkovala a domluvila vše potřebné. Dopravu knih z Uppsaly do Brna zajistila švédská velvyslankyně,“ přiblížil původ knih předseda spolku Tomáš Mozga.

V originále si teď v Brně budeme moci přečíst knihy Astrid Lindgrenové, Gunnily Bergströmové, Elsy Beskowové, Gösta Knutssona, Catariny Kruusvalové a dalších osobností švédské literatury pro děti.

„Knihy využijí mí studenti a určitě i Švédi žijící v Brně,“ uvedla garantka Skandinávských studií na Masarykově univerzitě Alarka Kempeová. Čeští krajané žijící ve Švédsku a jejich tamní přátelé dál sbírají hodnotné švédské knihy pro brněnskou skandinavistiku.

„Do konce roku bychom na univerzitě chtěli otevřít Česko-švédskou knihovnu, soubor švédských překladů české literatury a překladů švédské literatury včetně švédských originálů,“ dodal Mozga.


Comments are closed.